Naučnou stezkou.cz > Naučné stezky > Jihomoravský kraj > okres Znojmo > V Jihomoravském kraji vznikla naučná stezka moravského včelařství
V Jihomoravském kraji vznikla naučná stezka moravského včelařství
07. 09. 2008 | Jihomoravský kraj, Naučné stezky, okres Znojmo
Autor: Lucka
První zářijový pátek roku 2008 otevřeli v Mikulovicích u Znojma novou naučnou stezku moravského včelařství.
Myšlenka vybudovat v obci naučnou stezku vznikla z podnětu místních dětí a paní Boženy Dobešové, která v Mikulovicích vede od roku 2003 dětský kroužek včelařství. Posláním této naučné stezky je přiblížit včelařství laické veřejnosti.
Stezka začíná u základní školy v Mikulovicích u Znojma a vede polními cestami, poté končí u místní radnice. Na trase dlouhé 5 km je rozmístěno 7 informačních panelů, kde se dozvíme vše důležité o životě včel, a mimo to nás stezka seznámí krátce i s místní historií. Nechybí ani opravdový úl, kde můžeme sledovat pod sklem činnost včelího společenstva.
Městys Mikulovice se může pochlubit dlouhou včelařskou historií, a např. i tím, že na začátku 19. století zde místní farář, včelař a pedagog Václav Ambrož Hončík vymyslel rámeček, do kterého včely vyrábí medové plástve.
Seznam zastávek
- 1. U školy
- – seznamuje s trasou stezky, nechybí mapka okolí, dále obecně o včele
- 2. U lípy
- – o historii včelařství na Moravě, anatomii včely, včelích úlech
- 3. U kapličky
- – o místě zastavení, včelařském kroužku, vývoji včel
- 4. U jezera
- – o zdejší přírodní památce, o životě včely – mladušky
- 5. Ve Štěpnici
- – o místě zastavení, o životě včely – létavky
- 6. U fary
- – o faráři Václavu Ambrožovi Hončíkovi, který zde působil, dále nás seznámí s životem včel na podzim a v zimě, a o tom, co potřebuje včelař ke své práci
- 7. U obecního úřadu
- – informace o Mikulovicích, o produktech včel
Co byste měli vědět o včelách
- včela
- – patří mezi zástupce společenského hmyzu, který zahrnuje nejpěstovanější a nejvýnosnější druh opylovače kvetoucích rostlin – včelu medonosnou. Včely žijí ve velkých společenstvech, dnes v uměle zhotovených úlech. Včelstvo je tvořeno zpravidla jednou matkou, trubci a velkým množstvím dělnic. Mezi včelami funguje přirozená dělba práce, každá včelka má v úlu stanovenu svou roli, na které jsou životně závislí ostatní příslušníci včelstva.
- včelí produkty: med
- – je sladká hustá lepkavá kapalina, kterou vytvářejí především včely, ale případně i jiný hmyz. Výroba medu začíná ve fázi, kdy včela nasbírá šťávu z květů a tu pak dopraví do úlu. Zde ji včely dělnice nasají do svého trávicího traktu, kde se šťáva zahustí a je pak včelami ukládána do šestihranných pláství. Naplněné plástve pak včelky uzavřou voskem a nechají tekutinu zrát až do doby, kdy z ní vznikne med. Pro včelstvo je med důležitou zásobárnou potravy především v zimních měsících. Chuť medu závisí na rostlinách, ze kterých nektar pochází. Med v kapalném stavu se nekazí. Díky svému vysokému obsahu cukru totiž ničí všechny zákeřné bakterie, a nemohou ho napadnout ani kvasinky ze vzduchu, protože med obsahuje příliš malé množství vody. Med je složen z vody, glukózy a fruktózy. Ze včelích produktů dále využíváme vosk, pyl, propolis (má antibakteriální a antiseptické účinky), mateří kašičku (využívá se hlavně v kosmetickém průmyslu) a včelí jed (pro léčbu alergií).
Externí odkazy a zdroje
Základní údaje o naučné stezce
- Zařazení:
- Jihomoravský kraj, Naučné stezky, okres Znojmo
- Tématické zařazení:
- včelařství, Znojemsko
Publikováno 07. 09. 2008 autorem Lucka.
Zaujal vás tento článek? | | |
Úspěšný včelař je stránka o včelařství pro včelaře i širokou veřejnost.
http://www.uspesnyvcelar.euweb.cz/