Naučnou stezkou.cz > Naučné stezky > Jihočeský kraj > okres Prachatice > Přírodní poznávací stezka Chalupská slať
09. 02. 2008 | Jihočeský kraj, Naučné stezky, okres Prachatice
Autor: Lucka
Krátká naučná stezka nás provede jedním ze šumavských rašelinišť v NP a CHKO Šumava, které se pyšní největším rašelinným jezírkem v ČR. Pokochat se pohledem na ně můžeme z vyhlídkové plošiny na konci stezky.
Zdejší oblast je tvořena dvěma samostatnými vrchovišti, spojenými tenkou vrstvou rašeliny. Menší Novosvětskou slatí na severu a větší Chalupskou slatí v jižní části, která je zpřístupněna díky naučné stezce. Po povalovém chodníku nás zavede až k půvabnému jezírku ve středu rašeliniště.
Přístup na stezku pro pěší je možný po zelené turistické značce. Stezka je určena pouze pro pěší návštěvníky, cyklistům je vjezd zakázán (je tím myšlena samotná cesta po povalovém chodníku). Ti si mohou svá kola ponechat ve stojanu u nedalekého informačního centra. Pro motoristy je určeno malé parkoviště u silnice (směr Kvilda), to je vzdáleno od stezky 500–1000 m.
Na okraji vlastního rašeliniště, u vstupu na dřevěný chodníček, najdeme velké informační panely stezky. Cestou k jezírku si můžeme všimnout vpravo od chodníku snížené plochy bez klečových porostů. Tato plocha byla v minulosti částečně vytěžena, a tím i poněkud odvodněna. V zimním období není rašeliniště pro návštěvníky přístupné.
Naučnou stezku jsme osobně navštívili v létě 2006.
Stezka leží v katastru NP a CHKO Šumava, cca 1 km od obce Borová Lada. Ať půjdeme pěšky, nebo zvolíme dopravu autem či na kole, bude pro nás důležitým výchozím bodem parkoviště za obcí (směr Kvilda). Zde stojí informační panel, který nám poskytne pár informací o Chalupské slati. Poté přejdeme silnici a pokračujeme po cestě kolem dřevěných chat. Mineme také turistický rozcestník Svinná Lada (955 m n. m.), blízko stojí budova informačního centra NP a CHKO Šumava. Z dálky jsou již vidět panely stezky, za kterými se začíná táhnout povalový chodník. Ten je ukončen vyhlídkou na vodní plochu jezírka. Zpět se vracíme stejnou cestou.
Délka trasy je pro tento druh stezky typická, povalový chodník měří 260 m. Na naučné stezce jsou 3 panely + informační panel na parkovišti. Na trase povalového chodníčku pak tvůrci rozmístili ještě malé dřevěné tabulky se jmenovkou, popisující charakteristické rostliny rašeliniště. Pokud jsme počítali pozorně, na této stezce jsme jich nalezli 8.
Jako průvodce ke stezce slouží informační letáček Chalupská slať (vydal NPa CHKO Šumava ve Vimperku, 2001), je k dostání např. v nedaleko stojícím infocentru Svinná Lada.
Viz základní údaje o stezce.
Na první fotce vidíme informační stanoviště s panely, na druhé povalový chodník (trasa stezky), a na třetím snímku je konec stezky s výhledem na rašelinné jezírko.
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na jakékoliv podrobnější informace o povalových chodnících, jaká je jejich údržba, kladné a záporné vlastnosti nebo jejich výstavba.. Cokoliv co by mi pomohlo při vypracovávání seminární práce na téma: Povalové chodníky v Krkonošském národním parku, možnosti jejich údržby a rozšíření. Předem děkuji .
Dobrý den, jsme velcí příznivci hry geocaching a pátráme po odpovědi, jak se jmenuje pavouk žijící ve slati. Pokud bude na info tabuli, pak si jej tam najdeme. Děkuji za odpověď.
Copyright © 2008–2024 Naučnou stezkou.cz | Přístupnost | Mapa webu | RSS