Úvod » Medvědí stezka

Medvědí stezka

Nejstarší naučná stezka v jižních Čechách (2. nejstarší v ČR), procházející CHKO Šumava. Pěší turistická trasa šumavskými lesy s množstvím zajímavých skalních útvarů a také zastávkou u Schwarzenberského plavebního kanálu. Na jednom místě vzpomeneme na posledního šumavského medvěda, podle kterého nese stezka své jméno.

Co vás na stezce čeká?

Naučná stezka prochází jihovýchodní částí CHKO Šumava. Nachází se v okrese Prachatice, nedaleko vodní nádrže Lipno. Stezka spojuje železniční zastávky OvesnáČerný Kříž na trati Český Krumlov – Volary.

Bärenstein - pomníček posledního šumavského medvěda

Naučnou stezku je možné absolvovat v obou směrech. Nejvýhodnější je začít cestu z Černého Kříže, která je fyzicky nejméně náročná, jelikož vede z kopce. Je možné si projít i zkrácenou variantu z Jelení do Ovesné, na které navštívíte ty nejkrásnější skalní útvary na stezce. Do Jelení se dá dojet autem, je zde i parkoviště.

Stezka vede po žluté turistické značce. Převýšení trasy je 330 m.

Na co se ještě můžete těšit?

Bärenstein
– žulový kámen na památku posledního šumavského medvěda, který byl v těchto místech zastřelen 14. 11. 1856. Medvědici zastřelil syn schwarzenberského hajného ve chvíli, kdy se snažila rozsápat čtyři honce. Vycpaná medvědice je dnes jedním z exponátů zámku Hluboká nad Vltavou.
Schwarzenberský plavební kanál
– plavební kanál v délce několika desítek km, který sloužil k plavení dříví z nepřístupných šumavských míst až do Vídně. Dnes je významnou technickou památkou.
Podél Medvědí stezky prochází podzemní tunel kanálu (u osady Jelení), uzavřený z obou stran kamennými portály, které samy o sobě mají historickou hodnotu. Horní portál je v novogotickém slohu, dolní je empírový.
Jelení jezírko
– uměle vybudovaná retenční nádrž pro zvýšení stavu vody Schwarzenberského kanálu.
Skalní útvary na stezce:
Perníkový vrch – na jeho svahu se nachází žulové skalní město s řadou zajímavých a romantických skalních útvarů, které vznikly zvětráváním žuly. Na stezce narazíme na útvary pojmenované např. Dračí tlama (v zimě se v ní tvoří rampouchy, které vypadají jako dračí zuby), Skalní hrad, Perníková skála, Soutěska lapků, Skalní vyhlídka (výhled do údolí Vltavy a na přilehlé vrchy Špičák a Knížecí stolec), Lovecká jeskyně, Hřib, Viklan, Mechová pyramida (skalisko porostlé mechorosty), Kamenná kráska, Obří kostky, Medvědí vyhlídka (větráním žuly se vytvořila tzv. okna, odtud je pěkný výhled na Jelenskou horu a Stožec).

Základní údaje o stezce

skalní útvary na Medvědí stezce

Stezka se nachází v CHKO Šumava. Začíná na železniční zastávce Černý Kříž a končí na železniční stanici Ovesná.

Je dlouhá 14 km, zkrácená trasa vedoucí z Jelení do Ovesné měří 7 km. Stezka má mít informační panely, ale nikde se nám nepodařilo zjistit, kolik jich přesně je a kde všude jsou rozmístěny. Stará verze naučné stezky měla 8 zastávek.

Stezku lze navštívit po celý rok, ve špatném počasí se zvýšenou opatrností. Dobře schůdná je především v létě.

Tištěný průvodce ke stezce byl vydán v r. 1967 („Medvědí stezka“, autor Aleš Záveský), ale již není k dostání. O novodobém průvodci nemáme informace. V infocentrech CHKO Šumava prodávají letáček ve formě mapy, kde jsou spolu s plánkem trasy uvedeny nejzákladnější informace o stezce.

Trasa stezky

Černý Kříž (žs) › Rudolfsteig › Rudolfstein › Bärenstein › Schwarzenberský plavební kanál (horní a dolní portál) › Jelení jezírko › Perník (1048 m n. m.) › Obří kostky › Kaple › Soutěska Lapků › Perníková skála › Ovesná (žs)

Autoři a historie stezky

 • vznikla v roce 1967 díky nadšení prachatických záchranářů
 • v roce 2001 byla obnovena

Fotky

První fotka zobrazuje skalní útvar Rudolfstein, na druhé je dolní portál tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu, a na třetí je výhled na Jelení jezírko.

Externí odkazy a zdroje

Základní údaje o naučné stezce

Zařazení:
Jihočeský kraj, Naučné stezky, okres Prachatice
Tématické zařazení:
, , , ,Komentáře

Vložil(a) hanka,  18. 6. 2008, 13.16 hod.

Super.Na Šumavu vždycky a rádi.Na Medvědí stezku se moc těšíme i když Jelení a Schwarz.kanál máme prošláplý dokonale.Jezdíme a chodíme hodně,ale Šumava je to nej , nej. místo

Vložil(a) Helena,  22. 8. 2009, 16.07 hod.

Medvědí stezku jsme absolvolali tento týden,začínali jsme ze žel.st.Ovesná.Pro nás to bylo velice náročné,kdy jsem myslela,že to nezvládnu,jelikož nejsme s manželem žádní turisti,ale nakonec jsme došli až do st.Cerný kříž a jsem moc ráda,že jsme to zvládli.Stojí to zato! Doporučuji!!!!

Vložil(a) Vopat rakovnicko,  13. 6. 2011, 21.54 hod.

Medvědí stezku jsem šel prvně s manžekou a dětmi ve věku kolem 10 let a zvládli jsme to parádně z Ovesné na Černý kříž kolem roku 1980.
Naposledy jsem šel s manželkou ze Stožce na Jelení a zpět na Černý kříž. Šumavu jsme prošli téměř celou a všude se nám líbilo. Franta

Vložil(a) Lucka,  3. 7. 2011, 10.38 hod.

Děkujeme za hezký komentář. Na Šumavě jsme před několika lety strávili také nezapomenutelnou dovolenou. Medvědí stezku jsme navštívit nestačili, ale určitě to plánujeme do budoucna.
Lucka (Naučnou stezkou.cz)

Vložil(a) Eva,  11. 7. 2011, 10.59 hod.

Díky za dobrý tip na výlet. Na doporučení jsme začali v Černém Kříži, kde nás sice čekalo pár stoupání, ale oproti opačnému směru to nic nebylo. Cesta do Ovesné nám trvala 4 hodiny (pár zastávek na odpočinutí a udělání pár fotografií proloženo občas trošku rychlejším tempem). Občerstevní bylo v Černém Kříži a potom až na Jelením Vrchu, takže jediná příležitost vybavit se dostatkem tekutin. Jinak cesta dobře značena vč. milníku. V okolí cyklostezka, která se místy prolíná se stezkou, takže v brzké době taky vyzkoušíme.

Vložil(a) Lucka,  12. 7. 2011, 19.04 hod.

Jsme moc rádi, že článek dobře posloužil. 🙂 Přejeme pěkné léto.
Lucka (Naučnou stezkou.cz)

Vložil(a) Hanka V,  28. 7. 2013, 18.34 hod.

Z Cerneho krize do Ovesne to rozhodne neni z kopce, dnes jsme tam v tech vedrech malem vypustili dusi. :((((

Z Krize k Jeleenimu jeezeru je to jeden stoupak za druhym, teprve posledni cca tretina je krpal dolu. Vylet hezky, ale ve vedrech a pro male deti nedoporucuji.

Vložil(a) JanaMorová,  6. 8. 2014, 14.52 hod.

Absolvovala jsem Medvědí stezku s kamarádkou minulý rok v září z Ovesné do Stožce a vzhledem k tomu,že je nám 82 a 75 roků,bylo to pro nás velmi náročné.Nechodíme tak rychle jako mladí,trvalo nám to s přestávkami 10 hodin.Ale nikdy na to nezapomenu,hlavně na skalní útvary,které mám na památku vyfotografované.Zvládla bych to znovu,bylo to krásné.

Vložil(a) Petr "Pavouk" Hajner,  24. 8. 2014, 12.09 hod.

Dobrý den,
v popisu trasy, tak jako na mnohých mapách, je mylně uvedeno, že trasa vede i přes vrchol Perník. To ale už odhadem (podle stavu původní trasy) 10 až 15 let není pravda. Trasa prochází přibližně 200 metrů od Perníku – http://www.mapy.cz/turisticka?x=13.9087206&y=48.8184478&z=14
Medvědí stezkou čas od času projdu a vždy mne ta místa svojí silou, svojí nádherou zasáhnou.

Vložil(a) Ondřej,  8. 11. 2015, 17.18 hod.

Ahoj, co se týče punktu Perník, je to opravdu zvláštní, na mapě je vrchol skutečně jinde, ale trasa vede přes skalní masiv, kde je Perník označen značkou a dle GPS na tom místě mám naměřenou nadmořskou výškou 1049 metrů. Nevím kde je chyba, ale s chybou značení v mapě jsem se setkal již několikrát, osobně si myslím, že cesta přes Perník vede.

Vložil(a) Miroslav Bachorik,  30. 7. 2017, 11.38 hod.

Zdravím všechny milovníky stesek.Včera jsme absolvovali medvědí stesku z Ovesné do Černého Kříže.Bylo to náročné,ale stálo to za to.Máme spousta fotek a také nejané vido.Zástavili sme asi v půlce v dobré hospůdce u Jirásků Jelení Vrchy,všem doporučujem.

Vložil(a) Daniel,  23. 12. 2017, 16.21 hod.

Když jsem naposledy na Šumavě, tak se mi tam moc líbilo, bydlel jsem totiž zde: http://www.nadrybnikem.eu takže jsem měl blízko ke všemu zajímavého 🙂


Vložit komentářNejnovější příspěvky…

Nejnovější komentáře

RSS Co se píše jinde: Stezky.info

 • Naučná stezka Města Buštěhrad
  Naučná stezka seznamuje s historií, současností a zajímavostmi města Buštěhrad a jeho okolí. Vznikla v rámci projektu "Aktivní vstup do Místní agendy 21 – regenerace městské zeleně města Buštěhradu", který byl podpořen z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Je tedy klasickým umělým produktem vytvořeným na míru nějaké dotaci. Kromě často pozoruhodných místopisných údajů tak obsahuje […]
 • Fotogalerie naučné stezky Města Buštěhrad
  Naučná stezka seznamuje s historií, současností a zajímavostmi města Buštěhrad a jeho okolí. Zdroj
 • Naučná stezka Havran Pírko
  Naučná stezka představuje nejzajímavější druhy stromů rostoucí v zámeckém parku v Praze-Čakovicích. Nejde v pravém slova smyslu o stezku s pevně danou trasou, ale tvoří ji dvacet zastávek rozmístěných bez ohledu na číslování různě po parku u konkrétních stromů. Park je také významným hnízdištěm havranů, odtud název stezky. Parkem se pohybujeme většinou po zpevněných štěrkových […]
 • Fotogalerie naučné stezky Havran Pírko
  Naučná stezka představuje nejzajímavější druhy stromů rostoucí v zámeckém parku v Praze-Čakovicích. Park je také významným hnízdištěm havranů, odtud název stezky. Zdroj
 • Naučná stezka Dobřichov – Stezka Markomanů
  Naučná stezka seznamuje s evropsky významným archeologickým nalezištěm, nejbohatším germánským pohřebištěm v Čechách ze starší doby římské (období 0-180 našeho letopočtu) – Pičhora u Dobřichova. Zde bylo díky náhodě objeveno a následně podrobně prozkoumáno 160 žárových hrobů, patřících pravděpodobně členům družiny a bojovníkům markomanského krále Marobuda, který tehdy ovládal české území. Archeologický průzkum vedený na […]
 • Fotogalerie naučné stezky Dobřichov – Stezky Markomanů
  Naučná stezka seznamuje s evropsky významným archeologickým nalezištěm, nejbohatším germánským pohřebištěm v Čechách ze starší doby římské – Pičhora u Dobřichova. Zdroj
 • Naučná stezka Zásmucká bažantnice
  Trasa naučné stezky prochází územím bývalé obory a bažantnice na okraji obce Zásmuky. Zásmucká obora byla od 18. století ohrazena a až do druhé světové války sloužila k chovu trofejních bílých jelenů. V současné době se v části blíže obci nachází uprostřed lesního porostu i fotbalové hřiště a psí cvičiště, ale díky činnosti místních ochránců […]
 • Fotogalerie naučné stezky Zásmucká bažantnice
  Naučná stezka prochází územím bývalé obory a bažantnice na okraji obce Zásmuky. Zdroj
 • Naučná stezka Zámecký park Kačina
  Naučná stezka prochází přírodně krajinářským zámeckým parkem kolem zámku Kačina u Kutné Hory. Seznamuje s historií zámku, zámeckého parku a obory, jejich budováním, údržbou, obnovou, zajímavými stavebními či jinými prvky nebo např. s místní sbírkou historických odrůd růží. Dvě zastávky představují sloh klasicismus a způsob architektonického vyjádření a přetváření celé okolní krajiny v jeho duchu. Naučná stezka […]
 • Fotogalerie naučné stezky Zámecký park Kačina
  Naučná stezka prochází přírodně krajinářským zámeckým parkem kolem zámku Kačina u Kutné Hory. Seznamuje s historií zámku, zámeckého parku a obory, jejich budováním, údržbou, obnovou, zajímavými stavebními či jinými prvky. Zdroj

Odkazy

stezky.info

Fototuristika.cz

infopanely.cz

Archivy

RSS Vaši svatební fotografové – focení svateb v okresech Kolín, Nymburk, Kutná Hora, Praha-východ, Hradec Králové, Pardubice, Mladá Boleslav, nebo i jinde


Vyhledávání

VyhledáváníCopyright © 2008–2012 Naučnou stezkou.cz | Přístupnost | Mapa webu | RSS | Používáme Wordpress