Naučnou stezkou.cz > Naučné stezky > Jihočeský kraj > okres Prachatice > Medvědí stezka

Medvědí stezka

Nejstarší naučná stezka v jižních Čechách (2. nejstarší v ČR), procházející CHKO Šumava. Pěší turistická trasa šumavskými lesy s množstvím zajímavých skalních útvarů a také zastávkou u Schwarzenberského plavebního kanálu. Na jednom místě vzpomeneme na posledního šumavského medvěda, podle kterého nese stezka své jméno.

Co vás na stezce čeká?

Naučná stezka prochází jihovýchodní částí CHKO Šumava. Nachází se v okrese Prachatice, nedaleko vodní nádrže Lipno. Stezka spojuje železniční zastávky OvesnáČerný Kříž na trati Český Krumlov – Volary.

Bärenstein - pomníček posledního šumavského medvěda

Naučnou stezku je možné absolvovat v obou směrech. Nejvýhodnější je začít cestu z Černého Kříže, která je fyzicky nejméně náročná, jelikož vede z kopce. Je možné si projít i zkrácenou variantu z Jelení do Ovesné, na které navštívíte ty nejkrásnější skalní útvary na stezce. Do Jelení se dá dojet autem, je zde i parkoviště.

Stezka vede po žluté turistické značce. Převýšení trasy je 330 m.

Na co se ještě můžete těšit?

Bärenstein
– žulový kámen na památku posledního šumavského medvěda, který byl v těchto místech zastřelen 14. 11. 1856. Medvědici zastřelil syn schwarzenberského hajného ve chvíli, kdy se snažila rozsápat čtyři honce. Vycpaná medvědice je dnes jedním z exponátů zámku Hluboká nad Vltavou.
Schwarzenberský plavební kanál
– plavební kanál v délce několika desítek km, který sloužil k plavení dříví z nepřístupných šumavských míst až do Vídně. Dnes je významnou technickou památkou.
Podél Medvědí stezky prochází podzemní tunel kanálu (u osady Jelení), uzavřený z obou stran kamennými portály, které samy o sobě mají historickou hodnotu. Horní portál je v novogotickém slohu, dolní je empírový.
Jelení jezírko
– uměle vybudovaná retenční nádrž pro zvýšení stavu vody Schwarzenberského kanálu.
Skalní útvary na stezce:
Perníkový vrch – na jeho svahu se nachází žulové skalní město s řadou zajímavých a romantických skalních útvarů, které vznikly zvětráváním žuly. Na stezce narazíme na útvary pojmenované např. Dračí tlama (v zimě se v ní tvoří rampouchy, které vypadají jako dračí zuby), Skalní hrad, Perníková skála, Soutěska lapků, Skalní vyhlídka (výhled do údolí Vltavy a na přilehlé vrchy Špičák a Knížecí stolec), Lovecká jeskyně, Hřib, Viklan, Mechová pyramida (skalisko porostlé mechorosty), Kamenná kráska, Obří kostky, Medvědí vyhlídka (větráním žuly se vytvořila tzv. okna, odtud je pěkný výhled na Jelenskou horu a Stožec).

Základní údaje o stezce

skalní útvary na Medvědí stezce

Stezka se nachází v CHKO Šumava. Začíná na železniční zastávce Černý Kříž a končí na železniční stanici Ovesná.

Je dlouhá 14 km, zkrácená trasa vedoucí z Jelení do Ovesné měří 7 km. Stezka má mít informační panely, ale nikde se nám nepodařilo zjistit, kolik jich přesně je a kde všude jsou rozmístěny. Stará verze naučné stezky měla 8 zastávek.

Stezku lze navštívit po celý rok, ve špatném počasí se zvýšenou opatrností. Dobře schůdná je především v létě.

Tištěný průvodce ke stezce byl vydán v r. 1967 („Medvědí stezka“, autor Aleš Záveský), ale již není k dostání. O novodobém průvodci nemáme informace. V infocentrech CHKO Šumava prodávají letáček ve formě mapy, kde jsou spolu s plánkem trasy uvedeny nejzákladnější informace o stezce.

Trasa stezky

Černý Kříž (žs) › Rudolfsteig › Rudolfstein › Bärenstein › Schwarzenberský plavební kanál (horní a dolní portál) › Jelení jezírko › Perník (1048 m n. m.) › Obří kostky › Kaple › Soutěska Lapků › Perníková skála › Ovesná (žs)

Autoři a historie stezky

  • vznikla v roce 1967 díky nadšení prachatických záchranářů
  • v roce 2001 byla obnovena

Fotky

První fotka zobrazuje skalní útvar Rudolfstein, na druhé je dolní portál tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu, a na třetí je výhled na Jelení jezírko.

Externí odkazy a zdroje

Základní údaje o naučné stezce

Zařazení:
Jihočeský kraj, Naučné stezky, okres Prachatice
Tématické zařazení:
, , , ,



Komentáře

Vložil(a) hanka,  18. 6. 2008, 13.16 hod.

Super.Na Šumavu vždycky a rádi.Na Medvědí stezku se moc těšíme i když Jelení a Schwarz.kanál máme prošláplý dokonale.Jezdíme a chodíme hodně,ale Šumava je to nej , nej. místo

Vložil(a) Helena,  22. 8. 2009, 16.07 hod.

Medvědí stezku jsme absolvolali tento týden,začínali jsme ze žel.st.Ovesná.Pro nás to bylo velice náročné,kdy jsem myslela,že to nezvládnu,jelikož nejsme s manželem žádní turisti,ale nakonec jsme došli až do st.Cerný kříž a jsem moc ráda,že jsme to zvládli.Stojí to zato! Doporučuji!!!!

Vložil(a) Vopat rakovnicko,  13. 6. 2011, 21.54 hod.

Medvědí stezku jsem šel prvně s manžekou a dětmi ve věku kolem 10 let a zvládli jsme to parádně z Ovesné na Černý kříž kolem roku 1980.
Naposledy jsem šel s manželkou ze Stožce na Jelení a zpět na Černý kříž. Šumavu jsme prošli téměř celou a všude se nám líbilo. Franta

Vložil(a) Lucka,  3. 7. 2011, 10.38 hod.

Děkujeme za hezký komentář. Na Šumavě jsme před několika lety strávili také nezapomenutelnou dovolenou. Medvědí stezku jsme navštívit nestačili, ale určitě to plánujeme do budoucna.
Lucka (Naučnou stezkou.cz)

Vložil(a) Eva,  11. 7. 2011, 10.59 hod.

Díky za dobrý tip na výlet. Na doporučení jsme začali v Černém Kříži, kde nás sice čekalo pár stoupání, ale oproti opačnému směru to nic nebylo. Cesta do Ovesné nám trvala 4 hodiny (pár zastávek na odpočinutí a udělání pár fotografií proloženo občas trošku rychlejším tempem). Občerstevní bylo v Černém Kříži a potom až na Jelením Vrchu, takže jediná příležitost vybavit se dostatkem tekutin. Jinak cesta dobře značena vč. milníku. V okolí cyklostezka, která se místy prolíná se stezkou, takže v brzké době taky vyzkoušíme.

Vložil(a) Lucka,  12. 7. 2011, 19.04 hod.

Jsme moc rádi, že článek dobře posloužil. 🙂 Přejeme pěkné léto.
Lucka (Naučnou stezkou.cz)

Vložil(a) Hanka V,  28. 7. 2013, 18.34 hod.

Z Cerneho krize do Ovesne to rozhodne neni z kopce, dnes jsme tam v tech vedrech malem vypustili dusi. :((((

Z Krize k Jeleenimu jeezeru je to jeden stoupak za druhym, teprve posledni cca tretina je krpal dolu. Vylet hezky, ale ve vedrech a pro male deti nedoporucuji.

Vložil(a) JanaMorová,  6. 8. 2014, 14.52 hod.

Absolvovala jsem Medvědí stezku s kamarádkou minulý rok v září z Ovesné do Stožce a vzhledem k tomu,že je nám 82 a 75 roků,bylo to pro nás velmi náročné.Nechodíme tak rychle jako mladí,trvalo nám to s přestávkami 10 hodin.Ale nikdy na to nezapomenu,hlavně na skalní útvary,které mám na památku vyfotografované.Zvládla bych to znovu,bylo to krásné.

Vložil(a) Petr "Pavouk" Hajner,  24. 8. 2014, 12.09 hod.

Dobrý den,
v popisu trasy, tak jako na mnohých mapách, je mylně uvedeno, že trasa vede i přes vrchol Perník. To ale už odhadem (podle stavu původní trasy) 10 až 15 let není pravda. Trasa prochází přibližně 200 metrů od Perníku – http://www.mapy.cz/turisticka?x=13.9087206&y=48.8184478&z=14
Medvědí stezkou čas od času projdu a vždy mne ta místa svojí silou, svojí nádherou zasáhnou.

Vložil(a) Ondřej,  8. 11. 2015, 17.18 hod.

Ahoj, co se týče punktu Perník, je to opravdu zvláštní, na mapě je vrchol skutečně jinde, ale trasa vede přes skalní masiv, kde je Perník označen značkou a dle GPS na tom místě mám naměřenou nadmořskou výškou 1049 metrů. Nevím kde je chyba, ale s chybou značení v mapě jsem se setkal již několikrát, osobně si myslím, že cesta přes Perník vede.

Vložil(a) Miroslav Bachorik,  30. 7. 2017, 11.38 hod.

Zdravím všechny milovníky stesek.Včera jsme absolvovali medvědí stesku z Ovesné do Černého Kříže.Bylo to náročné,ale stálo to za to.Máme spousta fotek a také nejané vido.Zástavili sme asi v půlce v dobré hospůdce u Jirásků Jelení Vrchy,všem doporučujem.

Vložil(a) Daniel,  23. 12. 2017, 16.21 hod.

Když jsem naposledy na Šumavě, tak se mi tam moc líbilo, bydlel jsem totiž zde: http://www.nadrybnikem.eu takže jsem měl blízko ke všemu zajímavého 🙂

Vložil(a) Jana Horáková,  30. 6. 2020, 9.16 hod.

Zrovna nedávno jsem narazila na video https://www.youtube.com/watch?v=KHThqageS5A&t=1s a letos je ideální doba se tma konečně vydat. Ještě nás napadlo cestou navštívit Fábulu https://pohadkova-rise.cz/ (jsme z Pardubic), protože to asi bude zajímat děti více, než hory.


Vložit komentář



RSS Co se píše jinde: Naučné-stezky.cz

  • Naučná stezka Lom Janičův vrch
    Naučná stezka seznamuje s přírodními poměry a zajímavostmi přírodní památky Lom Janičův vrch u Mikulova, v chráněné krajinné oblasti Pálava. Zdroj
  • Farmářská stezka
    Naučná Farmářská stezka vede okolo výběhů různých hospodářských zvířat (ovce, kozy, krávy, prasata, slepice, králíci). U každého stanoviště se nachází dřevěná tabule s otázkou a po načtení QR kódu s doplňujícími zajímavostmi z říše hospodářských zvířat. Zdroj
  • Naučná stezka lesoparkem Kalvárie
    Přírodovědná interaktivní naučná stezka z produkce Lesní svět, vedoucí lesoparkem Kalvárie v Napajedlech. Zdroj
  • Naučná stezka Stehelčeves
    Naučná stezka seznamuje s historií a současností obce Stehelčeves. Má dva okruhy (malý a velký), které se navzájem prolínají a většinu zastávek mají společnou. Velký okruh přidává navíc 3 zastávky mimo obec. Zdroj
  • Kančí stezka
    Krátká naučná stezka v lese u Říčan seznamuje s životem prasete divokého. Zdroj
  • Naučná stezka Po stopách kamene
    Naučná stezka seznamuje s historicky pozoruhodnými lokalitami v lesích východně od Vamberka. Zdroj
  • Naučná stezka Toulky starým Zbirohem
    Naučná stezka seznamuje s historickými zajímavostmi a krajinou v okolí města Zbiroh. Zdroj
  • Naučná stezka Přední Kopaninou a okolím
    Naučná stezka seznamuje s historickými, místopisnými a přírodními zajímavostmi pražské městské části Přední Kopanina. Zdroj
  • Naučná stezka s expozicí zvířat v lesoparku Amerika ve Františkových Lázních
    Naučná stezka seznamuje s přírodou lesoparku Amerika ve Františkových Lázních. Zdroj
  • Naučná stezka kapříka Metlíka
    Naučná stezka pro děti představující kapry a zajímavosti o nich se nachází u rybníka Benešák v Nové Bystřici. Zdroj

RSS Co se píše jinde: Stezky.info

  • Dětská hmyzí naučná stezka Velký svět malých živočichů aneb od škvora ke zlatohlávkovi
    Okružní naučná stezka spojuje příjemnou a klidnou trasou obce Třebohostice a Zlatá. Tematicky je zaměřena na hmyz žijící na různých stanovištích, ale přináší i informace z historie obou obcí a míst, kudy prochází. Trasa naučné stezky je přehledně a dostatečně značená ukazateli Klubu českých turistů na všech odbočkách a křižovatkách, navíc je na každém informačním […]
  • Naučná stezka Peklo
    Naučná stezka seznamuje s lokalitou v okolí rybníka Peklo na západním okraji Kolína, ležící mezi věží bývalé kolínské vodárny (dnes veřejnosti přístupná rozhledna) a silničním obchvatem Kolína. Naučná stezka vede nejprve rozlehlou zahrádkářskou osadou a poté obchází rybník Peklo. Naučná stezka je vedena většinou po vozových cestách s různými povrchy (asfalt, štěrk, tráva) nebo pěšinami. […]
  • Naučná stezka Cestou za trilobity
    Naučná stezka v obci Radim spojuje areál místního zámku s nedalekým územím přírodní památky Lom u Radimi, která je paleontologickým nalezištěm. Předně je nutné uvést na pravou míru název naučné stezky, který je poněkud „zavádějící“. V lomu u Radimi se žádní trilobiti nenašli, jde pouze o odkaz na název dotačního projektu spolufinancovaného Evropskou unií z […]
  • Naučná stezka Zastavení s malou vílou Mimi
    Naučná stezka obchází vrch Horka v Praze-Kyjích – nejprve vede podél suchého polderu na Rokytce a mokřadů, a poté vystoupá na vrchol Horky, kde stojí nebvyklá rozhledna Doubravka. Odtud se vrací do výchozího místa. Naučná stezka nemá prakticky žádnou informační náplň, jednotlivé infotabule obsahují úryvky textu z dětské knihy s tematikou správného chování v přírodě. […]
  • Naučná stezka a jabloňový sad starých odrůd
    Naučná stezka vznikla jako součást nově (duben 2014) založeného jabloňového sadu u Násirova náměstí, konkrétně mezi ulicemi Platónova a Pertoldova, v Praze 12. Seznamuje s pěstováním a využitím jablek, a představuje konkrétní druhy, které v této lokalitě byly vysazeny. Naučná stezka byla v době naší návštěvy už spíše svým vlastním pozůstatkem. Dva hlavní velké informační […]
  • Naučná stezka Město z ptačí perspektivy
    Naučná stezka s ptačí tematikou prochází lesoparkem Hodkovičky ve stejnojmenné pražské čtvrti. Místo bylo zvoleno opravdu dobře, ihned po vstupu do lesa nás (ve vhodném období roku) zaujme bohatost ptačího zpěvu i množství poletujícího ptactva. Bohužel, naučná stezka postrádá jakékoli orientační prvky a v době naší návštěvy byla ve velmi špatném stavu (počmárané nebo jinak […]
  • Rádiová stezka
    Naučná stezka vedoucí revitalizovaným parkem Rádiovka v Praze-Satalicích seznamuje zejména s počátky rádiového vysílání v Československu a dalšími souvisejícími zajímavostmi. Naučná stezka začíná i končí v parku Rádiovka v ulici Za Novákovou zahradou na jihovýchodním okraji Satalic. Procházka je krátká, nenáročná, bez převýšení, vedoucí po štěrkových parkových cestách. Trasa není značená, doporučujeme se na začátku […]
  • Naučná stezka Amerika – Břízek – Červená skála
    Naučná stezka začíná a končí v Radonicích u Rodinného parku Amerika, volně přístupného obecního areálu pro aktivní trávení volného času, a vede pak územím mezi Radonicemi a Jenštejnem. Nenáročná trasa naučné stezky vede okolními loukami a poli a spojuje tři zdejší malé lesíky (Amerika, Břízek, Červená skála), z nichž každý je něčím pozoruhodný, zejména z […]
  • Naučná stezka Neleníme v zeleni
    Tělocvična v přírodě pojatá jako naučná stezka se nachází v lesoparku Kamýk v Praze-Kamýku. Nabízí několikeré sportovní vyžití na sedmi různých cvičebních prvcích rozmístěných po trase, s informačními panely s popisem doporučených cviků. Oproti původní verzi má už pouze sportovní tematiku a neobsahuje přírodovědnou část. Aktuální podoba naučné stezky je už spíše jen stínem původní […]
  • Dendrologická stezka parku U Zahrádkářské kolonie
    Krátká dendrologická naučná stezka ve zrevitalizovaném parku U Zahrádkářské kolonie podél stejnojmenné ulice v Praze-Libuši. Seznamuje s několika pozoruhodnými stromy zde zasazenými. Naučná stezka je krátká a zcela nenáročná. Její infopanely jsou umístěné přímo u popisovaných dřevin na rovné nebo mírně se svažující travnaté ploše mimo parkové cesty. To může činit problém v případě, že […]

Nejnovější komentáře

  • Marie Bohutínská o Naučná stezka Boubínský prales: “Dobrý den, chci se informovat, zda je možné z naučné stezky Boubínský prales, pokračovat poKknížecí cestě na Lukenskou cestu k…
  • Jana Medunová o Přírodní poznávací stezka Chalupská slať: “Dobrý den, jsme velcí příznivci hry geocaching a pátráme po odpovědi, jak se jmenuje pavouk žijící ve slati. Pokud bude…
  • Radim o Naučná stezka Zemská brána: “Jak je možné ( nějaký bus nebo vlak)se dostat zpět z osady Amerika u Klásterce nad Orlicí do Pardubic ?…
  • Jana Horáková o Medvědí stezka: “Zrovna nedávno jsem narazila na video https://www.youtube.com/watch?v=KHThqageS5A&t=1s a letos je ideální doba se tma konečně vydat. Ještě nás napadlo cestou…
  • Jan Kotrlak o Naučná stezka Povydří: “Naučná stezka Povydří byla zklamáním. Všude se píše o úžasných přírodních sceneriích a výhledech, ale ve skutečnosti je to po…

Odkazy

stezky.info


Vyhledávání

Vyhledávání



Copyright © 2008–2024 Naučnou stezkou.cz | Přístupnost | Mapa webu | RSS