Naučnou stezkou.cz > Naučné stezky > Praha > Otevřena nová naučná stezka v Kunratickém lese
29. 11. 2009 | Naučné stezky, Praha
Autor: Tom
Naučná stezka, která nemá žádnou trasu, panely rozmístěné chaoticky po lese bez ohledu na číselnou posloupnost, orientační plánky, které neodpovídají skutečnosti (!!!) – to je nový počin hlavního města Prahy v oblasti naučných stezek. „Stezka“ byla otevřena v říjnu 2009.
Rozsáhlý komplex Kunratického lesa leží mezi čtvrtěmi Kunratice, Krč a Chodov, v bezprostřední blízkosti přilehlých sídlišť, dvou stanic metra (Roztyly a Chodov) i zastávek autobusu MHD. Lidé sem chodí na procházky, jezdit na kole, běhat apod. Na mnoha místech naleznete odpočinkové altány, lavičky, dětská hřiště. V říjnu 2009 zde bylo rovněž rozmístěno několik číslovaných informačních panelů údajné naučné stezky Kunratický les. Bohužel, naučná stezka nemá určenu žádnou trasu, není tedy značená, jednotlivé zastávky jsou nazdařbůh rozmístěny u hlavních i zcela vedlejších cest. K orientaci je určen pouze plánek, který je na každém panelu – ten je však chybný, a rozmístění zastávek na něm neodpovídá skutečnosti v terénu (ani přibližně; některé zastávky jsou v Kunratickém lese ZCELA jinde).
Jednotlivé panely seznamují s přírodními poměry Kunratického lesa, lesním hospodařením, zrevitalizovaným rybníkem Labuť, historií Nového hradu atd. Rekreačně sportovní potenciál zůstal nevyužit – kéž by v Kunratickém lese vzniklo něco podobného jako skvělá naučná stezka Neleníme v zeleni v lesoparku Kamýk.
No dobře, tady někomu vadí, že ho nevedou za ručičku po předem dané trase. Mě se naopak líbí, že mi nikdo nenutí kudy mám jít, že jdu lesem a kde je něco zajímavého, tak se k tomu na místě něco dozvím. Je v tom i trochu objevování. A vůbec nejvíc mě potěšil obsah tabulí, ještě neviděl tak dobře zpracovanou lesnickou tématiku! Kvalitní, odborně i popularizačně, výklad procesů v lese, ne nudný výčet druhů, jak bývá často (zlo)zvykem. Navíc graficky výborně zpracovaný. Při tak bravurním zvládnutí panelů bych jim nějaký plánek klidně odpustil.
Dobrý den, respektuji váš názor, chápu ho a do určité míry s ním souhlasím. Přesto si dovolím trochu polemizovat. Např. bych v žádném případě neodsuzoval pevně danou trasu stezky – nemusí jít hned o „vodění za ručičku“. Pevně určená trasa může např. cíleně usměrňovat pohyb návštěvníků chráněným územím, může (v jasně dané posloupnosti zastávek) postupně rozvíjet danou tématiku/problematiku, nebo snadno a rychle přinést informace lidem, kteří se prostě chtějí něco dozvědět a nemají čas se „toulat“ rozsáhlým lesním komplexem a hledat zastávky, které před nimi tvůrci někde ukryli. Pevně daná trasa by byla vhodnější i např. pro školní exkurze.
Pokud jde o zpracování lesnické tématiky, souhlasím, že jde o dílo kvalitní, otázkou je, jestli to průměrného návštěvníka Kunratického lesa bude do takové míry zajímat (nevím).
A podotknutí na závěr: pokud naučná stezka nesplňuje určitá kritéria, proč ji vůbec nazývat naučnou „stezkou“, proč panely vůbec (a ještě k tomu chaoticky) číslovat? Nestačilo by rozmístit po Kunratickém lese obyčejné samostatné infopanely, třeba bez orientačního plánku, prostě na místech k tomu vhodných? To by splňovalo i onu vámi zmiňovanou touhu po objevování, a já bych neřekl jediné slovo proti. Takováto forma může určitě být vhodná a fungovat na malém, ohraničeném území. Kunratický les ale není Toulcův dvůr.
Copyright © 2008–2024 Naučnou stezkou.cz | Přístupnost | Mapa webu | RSS