Naučnou stezkou.cz > Naučné stezky > Moravskoslezský kraj > okres Bruntál > Naučná stezka Se skřítkem okolím Pradědu
Naučná stezka Se skřítkem okolím Pradědu
16. 08. 2009 | Moravskoslezský kraj, Naučné stezky, okres Bruntál
Autor: Lucka
Naučná stezka prochází národní přírodní rezervací Praděd a seznámí nás zábavnou formou s tamní historií a přírodou. Po její nenáročné trase vystoupáme na stejnojmennou horu Praděd, nejvyšší vrcholek na území Moravy.
Co vás na stezce čeká?
Národní přírodní rezervace Praděd (součást CHKO Jeseníky) se rozkládá v pohoří Hrubého Jeseníku a zahrnuje vrchol hory Praděd a jeho okolí. Vznikla v roce 1991 spojením několika bývalých státních přírodních rezervací. Předmětem ochrany je tu především horská tundra rozkládající se na nejvyšších vrcholcích chráněného území. Zachovala se zde vlivem chladného počasí, sněhu a velmi silného větru. Díky tomuto drsnému klimatu zde roste řada ojedinělých a vzácných druhů rostlin, které nikde jinde nenajdeme. Bezlesá krajina tundry postupně přechází v horské lesy a lesní porosty.
Naučná stezka nás provede vysokohorským terénem v okolí hory Pradědu, turisticky hojně navštěvovaným v letním a zvláště pak v zimním období. Cesta nám nabízí výhledy na okolní zalesněné vrcholky. Můžeme se také občerstvit na některé z blízkých turistických chat.
Průvodcem po jednotlivých stanovištích nám bude skřítek od Petrových kamenů, pomocník bájného strážce jesenických hor, Praděda. Na každém panelu naučné stezky je pro děti připravena vždy jedna zajímavá otázka nebo úkol.
Na co se můžete těšit?
- Praděd
- – (1491 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku a současně také celé Moravy. Na jeho vrcholu byl v druhé polovině 20. století postaven televizní vysílač, který slouží turistům také jako rozhledna. Nejvyšší část rozhledny je zároveň nejvyšším uměle vytvořeným vrcholem na území České republiky. Severní svah Pradědu je zvláště chráněný, jelikož se zde nalézá pásmo s vzácnou květenou.
- historie Pradědu
- – již začátkem 19. století se na hřebenech Pradědu začaly objevovat stavby sloužící prvním turistům jako ochrana před nepříznivým počasím. V roce 1903 zde vyrostla kamenná 32,5 m vysoká rozhledna postavená v novogotickém stylu. Působením nepříznivého počasí však věž chátrala, až se v roce 1959 zhroutila. Stavba dnešního vysílače a úprava okolí trvala bezmála 15 let. V současné době je pro návštěvníky Pradědu připravena mimo rozhledny také restaurace a hotel.
- tundra
- – je holá a bezlesá krajina, která je porostlá některými druhy odolných bylin, nízkými keříky a především mechy a lišejníky. Nachází se v severních oblastech všech kontinentů a rovněž ve vysokých nadmořských výškách. Horskému druhu tundry se říká alpinská.
Zajímavé lokality NPR Praděd v okolí
- Velká kotlina
- – mohutné ledovcové údolí, téměř bezlesá krajina tvořena horskými loukami, skalními útvary, vodními prameny a mokřinami. Územím vede stejnojmenná naučná stezka.
- Petrovy kameny
- – skalní útvar Hrubého Jeseníku. Jedná se o původní území doby ledové, kde se vyskytuje řada výjimečných druhů rostlin (vzácné mechy, lišejníky a lipnice jesenická, která roste pouze pod Petrovými kameny).
- Bílá Opava
- – jihovýchodní část hory Praděd s dravým řečištěm Bílé Opavy. Podél toku řeky vede naučná stezka.
Základní údaje o stezce
Na úvodním panelu máme k dispozici informace o několika turistických trasách. Můžeme si tak vybrat cestu podle její délky, toho, kudy prochází, a své tělesné kondice.
Základní trasa s převýšením 210 m, po které převážně vede naučná stezka, začíná v Ovčárně pod Pradědem a prochází po červené turistické trase. Zhruba po 2,5 km se napojí na modrou turistickou značku, která nás zavede až na vrchol hory Praděd. Trasa naučné stezky z Ovčárny na vrchol je dlouhá 3,5 km. Pro svou nenáročnost je vhodná pro děti, tělesně postižené i matky s kočárky.
Celá stezka má celkem 8 zastavení s informačními panely. Zhruba po 800 m chůze z Ovčárny můžeme odbočit k chatě Barborka, kde nalezneme jednu ze zastávek naučné stezky. K další zastávce naučné stezky je možné pokračovat po červené turistické značce, aniž bychom odbočili po modré na Praděd, až k turistické chatě Švýcárna. Rozmístění jednotlivých zastávek je znázorněno na každém panelu naučné stezky.
Tištěného průvodce je možné zakoupit v některé z okolních chat, jak nám radí skřítek na úvodním panelu.
Zastavení
- 1. Úvodní panel
- – je zde popsána trasa naučné stezky, dozvíme se i, pro koho je naučná stezka určena
- 2. Po stopách času
- – odhalíme zde, kdo jako první vystoupal na vrcholky zdejších hor
- 3. Krásné a nebezpečné hory
- – Horská služba zde připravila pár důležitých informací pro bezpečný pobyt v horách
- 4. Co na horách skřítkové vysázeli a co se děje v trávě
- – dozvíme se zde, jaké tu nalezneme rostliny a živočichy
- 5. Kdopak to tu hraje ve větru?
- – aneb vítr a stromy
- 6. Vousatá ozdoba hor
- – můžeme si zde přečíst o horské květince zvonku vousatém, který je ve znaku CHKO Jeseníky
- 7. Švýcarští pastýři, strakaté krávy a česnekový dům
- – na tomto stanovišti se můžeme dozvědět něco o zdejší historii
- 8. Nejvýše na Moravě
- – poslední zastavení informuje o vrcholu hory Praděd
Autoři a historie stezky
- dle informací na panelech vznikla naučná stezka asi v roce 2004, další dostupný zdroj uvádí, že stezka byla slavnostně otevřena v květnu 2005
- autorem stezky je společnost pro přírodu a krajinu Actaea, CHKO Jeseníky a Ministerstvo životního prostředí
Externí odkazy a zdroje
Základní údaje o naučné stezce
- Zařazení:
- Moravskoslezský kraj, Naučné stezky, okres Bruntál
- Tématické zařazení:
- chráněné krajinné oblasti, historie, Jeseníky, národní přírodní rezervace, Praděd, rozhledny, skalní útvary, vrcholy
Publikováno 16. 08. 2009 autorem Lucka.
Zaujal vás tento článek? | | |