Naučnou stezkou.cz > Naučné stezky > Královéhradecký kraj > okres Náchod > Naučná stezka Babiččino údolí
Naučná stezka Babiččino údolí
17. 04. 2009 | Královéhradecký kraj, Naučné stezky, okres Náchod
Autor: Lucka
Naučná stezka prochází územím národní přírodní památky Babiččino údolí v okolí Ratibořic u České Skalice. Seznámí nás s místy, kde prožila své dětství spisovatelka Božena Němcová a našla zde inspiraci k napsání knihy Babička.
Co vás na stezce čeká?
Národní přírodní památka Babiččino údolí se rozkládá v povodí řeky Úpy, v úseku mezi Českou Skalicí a obcí Červená Hora, v okrese Náchod, a spadá pod správu CHKO Broumovsko. Předmětem ochrany území je harmonická kulturní krajina se zbytky přirozených porostů. Z přírodního bohatství zde nalezneme lesní a luční společenstva, a údolí rovněž patří např. k nejvýznamnějším místům výskytu měkkýšů u nás – žije jich zde na devadesát druhů.
Samotný název „Babiččino“ údolí pochází již z roku 1878, kdy jej tak poprvé nazval smiřický lékař, spisovatel a novinář Otakar Jedlička (1845–1883). Již v roce 1952 byla zdejší oblast vyhlášena státní přírodní rezervací, později národní přírodní památkou. Zároveň je významnou národní kulturní památkou, jelikož se zde odehrává děj nejznámějšího díla spisovatelky Boženy Němcové – Babičky.
Naučná stezka nás provede romantickým přírodním údolím, turisticky hojně navštěvovaným zejména díky památkám, které jsou spjaté s rodištěm spisovatelky a dějem románu Babička. Navštívíme Barunčinu školu, staré bělidlo, Viktorčin splav, Ratibořický zámek, Lovecký pavilon nebo Rýzmburský altán, kde se v díle Boženy Němcové setkává babička a děti s paní kněžnou. Na konci aleje od Panského mlýna stojí pod lipami Pomník babičky s vnoučaty. Vytesal jej akademický sochař Otto Gutfreund. Jeho základní kámen byl položen za účasti Aloise Jiráska u příležitosti 100. výročí narození Boženy Němcové.
Na co se můžete těšit?
- spisovatelka Božena Němcová
- – dívčím jménem Barbora (později si změnila na vlastenecké Božena) Panklová (1820–1862), se narodila ve Vídni jako dcera německého kočího Johanna Pankla a české služebné Antonie Novotné. Dětství prožila v Ratibořicích u České Skalice, kde její rodiče působili ve službách majitelky panství vévodkyně Zaháňské. Čtyři léta pobývala v rodině Panklových jejich babička Magdaléna Novotná, která měla na Boženu Němcovou zásadní vliv. V roce 1837 byla Barbora provdána za úředníka Josefa Němce, se kterým měla čtyři děti. Kvůli manželovu zaměstnání se rodina často stěhovala. Manželství s mnohem starším mužem však nebylo šťastné. V roce 1861 od manžela odešla a pokusila se živit sama pouze ze své literární publicistické tvorby a darů od přátel. Na sklonku života ji těžká nemoc donutila kvůli finančním těžkostem vrátit se zpět k manželovi. Zemřela 20. ledna 1862 v Praze, místo jejího posledního odpočinku nalezneme na Vyšehradě. Mezi její nejznámější dílo patří Babička, popisující život venkovských lidí, které psala v nejsmutnější době svého života, po smrti svého syna Hynka.
- staré bělidlo
- – roubená chalupa č. p. 7, postavená v roce 1797 mlynářem Antonínem Ruderem, který ho později prodal náchodské vrchnosti. Noví majitelé nechali k budově přistavit jednopatrový kamenný objekt sloužící jako panská prádelna. V dnešním starém bělidle, kam nás naučná stezka zavede, rodina Boženy Němcové – Panklovi – nikdy nebydleli. Spisovatelka zde pobývala pouze jedenkrát v létě roku 1844 se svými dětmi. Původní staré bělidlo, v němž Božena Němcová prožila své dětství, stávalo u starého zámeckého skleníku. V roce 1830 ho nechala vévodkyně Kateřina Zaháňská zbořit. Panklovi náhradou získali vlhký sklepní byt o dvou místnostech. Babička se s nimi do nového bydliště již nepřestěhovala. Kvůli sporům s matkou Němcové odešla bydlet ke své mladší dceři.
- Barunčina škola
- – dřevěná budova pod náměstím v České Skalici. V době, kdy ji navštěvovala Barbora Panklová, byla dvoutřídní. Dnes je v objektu zpřístupněna vzorově vybavená škola dle povídky Boženy Němcové Pan učitel.
- Muzeum Boženy Němcové
- – nachází se v bývalém Steidlerově hostinci U Bílého (Českého) lva, centru slavností jiřinek, které se zde poprvé konaly roku 1837 (jednalo se o každoroční výstavu jiřinek, kde byli oceněni nejlepší pěstitelé, zakončenou plesem). Do expozice Muzea Boženy Němcové patří také Textilní muzeum TIBA a pozůstatky středověké tvrze, na níž se každoročně konají výstavy jiřin.
- Lovecký pavilón
- – empírová stavba z roku 1800 se nachází na severním konci bažantnice. V jeho blízkosti stojí mohutné dřeviny: ořešák černý, dub letní a vzácný jehličnatý strom – metasekvoj čínská.
- Ratibořický zámek
- – barokní zámeček si v 18. století nechal postavit kníže Lorenzo z Piccolomini. V 19. století jej noví majitelé přebudovali na empírové sídlo. Zámecký park ve tvaru elipsy vznikl díky vévodkyni Zaháňské. Na severním a jižním okraji přechází plynule do volného lesního porostu. V parku roste značné množství různodruhých dřevin. Z exotických druhů zde najdeme např. jasan americký, liliovník tulipánokvětý, nahovětvec dvoudomý, borovice vejmutovka, jedlovec kanadský nebo sazaník květnatý. Roku 1972 prošel park celkovou rekonstrukcí v duchu původní koncepce.
Základní údaje o stezce
Naučná stezka začíná u Barunčiny školy v České Skalici, vede podél řeky Úpy do Ratibořic, dále pak na Rýzmburk, kde končí. Její trasa měří 7,5 km a má celkem 25 zastavení, z toho 18 informačních panelů a 7 zastavení zaměřených literárně a přírodovědně (web Muzea Boženy Němcové uvádí 24 zastávek na 7kilometrové trase.).
Stezku můžeme navštívit v turistické sezóně, každoročně od května do října.
V současné době jako tištěný průvodcovský text slouží pravděpodobně informační leták Naučná stezka Babiččino údolí (vydala Společnost pro záchranu Babiččina údolí v roce 2000), který stručně popisuje jednotlivá zastavení.
Autoři a historie stezky
- naučná stezka vede údolím od roku 1981
Externí odkazy a zdroje
Základní údaje o naučné stezce
- Zařazení:
- Královéhradecký kraj, Naučné stezky, okres Náchod
- Tématické zařazení:
- Babiččino údolí, chráněné krajinné oblasti, historie, literatura, muzea, národní kulturní památky, národní přírodní památky, říční toky, spisovatelé, významné osobnosti, zámecké parky, zámky
Publikováno 17. 04. 2009 autorem Lucka.
Zaujal vás tento článek? | | |