Úvod » Medvědí stezka

Medvědí stezka

Nejstarší naučná stezka v jižních Čechách (2. nejstarší v ČR), procházející CHKO Šumava. Pěší turistická trasa šumavskými lesy s množstvím zajímavých skalních útvarů a také zastávkou u Schwarzenberského plavebního kanálu. Na jednom místě vzpomeneme na posledního šumavského medvěda, podle kterého nese stezka své jméno.

Co vás na stezce čeká?

Naučná stezka prochází jihovýchodní částí CHKO Šumava. Nachází se v okrese Prachatice, nedaleko vodní nádrže Lipno. Stezka spojuje železniční zastávky OvesnáČerný Kříž na trati Český Krumlov – Volary.

Bärenstein - pomníček posledního šumavského medvěda

Naučnou stezku je možné absolvovat v obou směrech. Nejvýhodnější je začít cestu z Černého Kříže, která je fyzicky nejméně náročná, jelikož vede z kopce. Je možné si projít i zkrácenou variantu z Jelení do Ovesné, na které navštívíte ty nejkrásnější skalní útvary na stezce. Do Jelení se dá dojet autem, je zde i parkoviště.

Stezka vede po žluté turistické značce. Převýšení trasy je 330 m.

Na co se ještě můžete těšit?

Bärenstein
– žulový kámen na památku posledního šumavského medvěda, který byl v těchto místech zastřelen 14. 11. 1856. Medvědici zastřelil syn schwarzenberského hajného ve chvíli, kdy se snažila rozsápat čtyři honce. Vycpaná medvědice je dnes jedním z exponátů zámku Hluboká nad Vltavou.
Schwarzenberský plavební kanál
– plavební kanál v délce několika desítek km, který sloužil k plavení dříví z nepřístupných šumavských míst až do Vídně. Dnes je významnou technickou památkou.
Podél Medvědí stezky prochází podzemní tunel kanálu (u osady Jelení), uzavřený z obou stran kamennými portály, které samy o sobě mají historickou hodnotu. Horní portál je v novogotickém slohu, dolní je empírový.
Jelení jezírko
– uměle vybudovaná retenční nádrž pro zvýšení stavu vody Schwarzenberského kanálu.
Skalní útvary na stezce:
Perníkový vrch – na jeho svahu se nachází žulové skalní město s řadou zajímavých a romantických skalních útvarů, které vznikly zvětráváním žuly. Na stezce narazíme na útvary pojmenované např. Dračí tlama (v zimě se v ní tvoří rampouchy, které vypadají jako dračí zuby), Skalní hrad, Perníková skála, Soutěska lapků, Skalní vyhlídka (výhled do údolí Vltavy a na přilehlé vrchy Špičák a Knížecí stolec), Lovecká jeskyně, Hřib, Viklan, Mechová pyramida (skalisko porostlé mechorosty), Kamenná kráska, Obří kostky, Medvědí vyhlídka (větráním žuly se vytvořila tzv. okna, odtud je pěkný výhled na Jelenskou horu a Stožec).

Základní údaje o stezce

skalní útvary na Medvědí stezce

Stezka se nachází v CHKO Šumava. Začíná na železniční zastávce Černý Kříž a končí na železniční stanici Ovesná.

Je dlouhá 14 km, zkrácená trasa vedoucí z Jelení do Ovesné měří 7 km. Stezka má mít informační panely, ale nikde se nám nepodařilo zjistit, kolik jich přesně je a kde všude jsou rozmístěny. Stará verze naučné stezky měla 8 zastávek.

Stezku lze navštívit po celý rok, ve špatném počasí se zvýšenou opatrností. Dobře schůdná je především v létě.

Tištěný průvodce ke stezce byl vydán v r. 1967 („Medvědí stezka“, autor Aleš Záveský), ale již není k dostání. O novodobém průvodci nemáme informace. V infocentrech CHKO Šumava prodávají letáček ve formě mapy, kde jsou spolu s plánkem trasy uvedeny nejzákladnější informace o stezce.

Trasa stezky

Černý Kříž (žs) › Rudolfsteig › Rudolfstein › Bärenstein › Schwarzenberský plavební kanál (horní a dolní portál) › Jelení jezírko › Perník (1048 m n. m.) › Obří kostky › Kaple › Soutěska Lapků › Perníková skála › Ovesná (žs)

Autoři a historie stezky

 • vznikla v roce 1967 díky nadšení prachatických záchranářů
 • v roce 2001 byla obnovena

Fotky

První fotka zobrazuje skalní útvar Rudolfstein, na druhé je dolní portál tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu, a na třetí je výhled na Jelení jezírko.

Externí odkazy a zdroje

Základní údaje o naučné stezce

Zařazení:
Jihočeský kraj, Naučné stezky, okres Prachatice
Tématické zařazení:
, , , ,Komentáře

Vložil(a) hanka,  18. 6. 2008, 13.16 hod.

Super.Na Šumavu vždycky a rádi.Na Medvědí stezku se moc těšíme i když Jelení a Schwarz.kanál máme prošláplý dokonale.Jezdíme a chodíme hodně,ale Šumava je to nej , nej. místo

Vložil(a) Helena,  22. 8. 2009, 16.07 hod.

Medvědí stezku jsme absolvolali tento týden,začínali jsme ze žel.st.Ovesná.Pro nás to bylo velice náročné,kdy jsem myslela,že to nezvládnu,jelikož nejsme s manželem žádní turisti,ale nakonec jsme došli až do st.Cerný kříž a jsem moc ráda,že jsme to zvládli.Stojí to zato! Doporučuji!!!!

Vložil(a) Vopat rakovnicko,  13. 6. 2011, 21.54 hod.

Medvědí stezku jsem šel prvně s manžekou a dětmi ve věku kolem 10 let a zvládli jsme to parádně z Ovesné na Černý kříž kolem roku 1980.
Naposledy jsem šel s manželkou ze Stožce na Jelení a zpět na Černý kříž. Šumavu jsme prošli téměř celou a všude se nám líbilo. Franta

Vložil(a) Lucka,  3. 7. 2011, 10.38 hod.

Děkujeme za hezký komentář. Na Šumavě jsme před několika lety strávili také nezapomenutelnou dovolenou. Medvědí stezku jsme navštívit nestačili, ale určitě to plánujeme do budoucna.
Lucka (Naučnou stezkou.cz)

Vložil(a) Eva,  11. 7. 2011, 10.59 hod.

Díky za dobrý tip na výlet. Na doporučení jsme začali v Černém Kříži, kde nás sice čekalo pár stoupání, ale oproti opačnému směru to nic nebylo. Cesta do Ovesné nám trvala 4 hodiny (pár zastávek na odpočinutí a udělání pár fotografií proloženo občas trošku rychlejším tempem). Občerstevní bylo v Černém Kříži a potom až na Jelením Vrchu, takže jediná příležitost vybavit se dostatkem tekutin. Jinak cesta dobře značena vč. milníku. V okolí cyklostezka, která se místy prolíná se stezkou, takže v brzké době taky vyzkoušíme.

Vložil(a) Lucka,  12. 7. 2011, 19.04 hod.

Jsme moc rádi, že článek dobře posloužil. 🙂 Přejeme pěkné léto.
Lucka (Naučnou stezkou.cz)

Vložil(a) Hanka V,  28. 7. 2013, 18.34 hod.

Z Cerneho krize do Ovesne to rozhodne neni z kopce, dnes jsme tam v tech vedrech malem vypustili dusi. :((((

Z Krize k Jeleenimu jeezeru je to jeden stoupak za druhym, teprve posledni cca tretina je krpal dolu. Vylet hezky, ale ve vedrech a pro male deti nedoporucuji.

Vložil(a) JanaMorová,  6. 8. 2014, 14.52 hod.

Absolvovala jsem Medvědí stezku s kamarádkou minulý rok v září z Ovesné do Stožce a vzhledem k tomu,že je nám 82 a 75 roků,bylo to pro nás velmi náročné.Nechodíme tak rychle jako mladí,trvalo nám to s přestávkami 10 hodin.Ale nikdy na to nezapomenu,hlavně na skalní útvary,které mám na památku vyfotografované.Zvládla bych to znovu,bylo to krásné.

Vložil(a) Petr "Pavouk" Hajner,  24. 8. 2014, 12.09 hod.

Dobrý den,
v popisu trasy, tak jako na mnohých mapách, je mylně uvedeno, že trasa vede i přes vrchol Perník. To ale už odhadem (podle stavu původní trasy) 10 až 15 let není pravda. Trasa prochází přibližně 200 metrů od Perníku – http://www.mapy.cz/turisticka?x=13.9087206&y=48.8184478&z=14
Medvědí stezkou čas od času projdu a vždy mne ta místa svojí silou, svojí nádherou zasáhnou.

Vložil(a) Ondřej,  8. 11. 2015, 17.18 hod.

Ahoj, co se týče punktu Perník, je to opravdu zvláštní, na mapě je vrchol skutečně jinde, ale trasa vede přes skalní masiv, kde je Perník označen značkou a dle GPS na tom místě mám naměřenou nadmořskou výškou 1049 metrů. Nevím kde je chyba, ale s chybou značení v mapě jsem se setkal již několikrát, osobně si myslím, že cesta přes Perník vede.

Vložil(a) Miroslav Bachorik,  30. 7. 2017, 11.38 hod.

Zdravím všechny milovníky stesek.Včera jsme absolvovali medvědí stesku z Ovesné do Černého Kříže.Bylo to náročné,ale stálo to za to.Máme spousta fotek a také nejané vido.Zástavili sme asi v půlce v dobré hospůdce u Jirásků Jelení Vrchy,všem doporučujem.

Vložil(a) Daniel,  23. 12. 2017, 16.21 hod.

Když jsem naposledy na Šumavě, tak se mi tam moc líbilo, bydlel jsem totiž zde: http://www.nadrybnikem.eu takže jsem měl blízko ke všemu zajímavého 🙂


Vložit komentářNejnovější příspěvky…

Poslední komentáře

RSS Co se píše jinde: Stezky.info

 • Naučná stezka u golfového hřiště v Pyšelích
  Bezejmenná naučná stezka (označovaná jen jako „Naučná stezka“) se nachází na jižním okraji obce Pyšely na Benešovsku – vede v bezprostřední blízkosti rozlehlého areálu nedávno vybudovaného golfového hřiště a poté lesem po úbočí vrchu Obora. Naučná stezka seznamuje s faunou a flórou lesa, rybníky, a také s historií a současností hry golf a obce Pyšely. Některá zastavení jsou doplněna úkoly pro děti. U čtvrté zastávky […]
 • Fotogalerie naučné stezky u golfového hřiště v Pyšelích
  Naučná stezka se nachází u obce Pyšely na Benešovsku – vede v bezprostřední blízkosti rozlehlého areálu golfového hřiště a poté lesem po úbočí vrchu Obora. Zdroj
 • Naučná stezka Po stopách víly Netřebky
  Další z řady zbytečných a nudných naučných stezek, které se v poslední době rojí čím dál častěji. Seznamuje s obcí Netřebice a okolními poli. Nechybí samozřejmě pohádková postavička, aby nás po naučné stezce provedla, tentokrát je to víla Netřebka. Pochopitelně spolufinancováno Evropskou unií. Trasa není značená, na barvu asi peníze nezbyly. Pro kočárek nevhodné. Nenechte se zmást na […]
 • Fotogalerie naučné stezky Po stopách víly Netřebky
  Naučná stezka seznamuje s obcí Netřebice a okolím. Zdroj
 • Naučná stezka vodníka Jezeráčka
  Zbytečná a nudná naučná stezka vodníka Jezeráčka se nachází v obci Veltruby ležící mezi Kolínem a Poděbrady. Vede kolem nezajímavého místního rybníka, jehož zanedbané okolí bylo veltrubskými občany částečně prosekáno, aby se tam dalo projít. Součástí této akce bylo i vybudování naučné stezky, seznamující s přírodními poměry okolí řek, chovem ryb, vodníky, kulturní krajinou apod., a v menší míře i o Veltrubech a jejich […]
 • Fotogalerie naučné stezky vodníka Jezeráčka
  Zbytečná a nudná naučná stezka v obci Veltruby. Zdroj
 • Naučná stezka Cestou husitských hejtmanů
  Okružní naučná stezka začíná a končí v obci Chlístovice na Kutnohorsku. Navštěvuje mimo jiné zříceninu hradu Sion, který byl sídlem husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, jenž zde byl po dobytí hradu zajat. Naučná stezka zde podrobně seznamuje s jeho životem a dějinnými souvislostmi, a také s tehdejší podobou hradu a způsobem jeho obléhání a dobytí. Dále vede stezka přes osadu Maxovna do Malešova. […]
 • Fotogalerie naučné stezky Cestou husitských hejtmanů
  Naučná stezka seznamuje se zříceninou hradu Sion, který byl sídlem husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, bitvou u Malešova, soustavou mlýnů na říčce Vrchlici a dalšími zajímavostmi. Zdroj
 • Turistická a školní naučná stezka Mydlovarský luh
  Naučná stezka vede podél řeky Labe po jižním okraji přírodní rezervace Mydlovarský luh, rozkládající se mezi obcemi Ostrá a Kostomlaty nad Labem. Důvodem ochrany je jeden z posledních komplexů lužního lesa v Polabí. Stezka seznamuje s faunou, flórou a přírodními poměry chráněného území, významem lužních lesů a také s historií hrádku Mydlovaru, k jehož pozůstatkům vede odbočka z trasy. Trasa naučné stezky je nenáročná, […]
 • Fotogalerie naučné stezky Mydlovarský luh
  Naučná stezka vede podél řeky Labe po jižním okraji přírodní rezervace Mydlovarský luh. Důvodem ochrany je jeden z posledních komplexů lužního lesa v Polabí. Zdroj

Odkazy

stezky.info

Fototuristika.cz

infopanely.cz

Archiv

RSS Vaši svatební fotografové – focení svateb v okresech Kolín, Nymburk, Kutná Hora, Praha-východ, Hradec Králové, Pardubice, Mladá Boleslav, nebo i jinde


Vyhledávání

VyhledáváníCopyright © 2008–2012 Naučnou stezkou.cz | Přístupnost | Mapa webu | RSS | Používáme Wordpress