Naučnou stezkou.cz > Články > Ostatní články > Co je to naučná stezka?
11. 05. 2008 | Články, Ostatní články
Autor: Tom
Přestože se jich u nás buduje čím dál víc a narážíme na ně už téměř při každém výletu nebo při otevření regionální přílohy novin, stále se nám občas stává, že musíme svým přátelům, příbuzným, známým, ale někdy bohužel i pracovníkům městských informačních center vysvětlovat, o co vlastně jde. Co je to tedy ta naučná stezka?
Naučná stezka je předem určená turistická (nebo cykloturistická, vodácká apod.) trasa (chráněným územím, lesem, lesoparkem, okolím měst, městem, městským parkem, zámeckým parkem, zemědělskou krajinou atd.), která si klade za cíl vzdělat, resp. přinést informace lidem, kteří ji procházejí. Využívá k tomuto účelu buď informační panely, nebo tištěné průvodce, nebo jinou (originálnější) formu.
Informační panely bývají většinou víceméně rovnoměrně rozmístěné po celé délce trasy, obvykle vzestupně číslované od výchozího ke konečnému místu. Místu, kde je v terénu panel umístěn, se říká zastávka (zastavení) naučné stezky.
Každá zastávka se obvykle zabývá jedním tématem, tématickým okruhem nebo jevem, který je na trase (ideálně přímo na konkrétním místě, kde zastávka stojí) možné pozorovat či demonstrovat. Na informačním panelu konkrétní zastávky tedy naleznete vysvětlující text k danému jevu, a často i související obrázky, schémata apod. K některým stezkám jsou k dispozici informační panely i tištěný průvodce – na panelech je tématika popsána jen stručně, a v průvodci podrobněji. S tištěnými průvodci ale bývá často problém v jejich sehnání – ne každé město má infocentrum, a ne každé ho má otevřené o víkendu.
Trasa naučné stezky bývá v terénu speciálně značena, obvykle značkami naučných stezek, někdy také značkami místních okruhů (tzv. psaníčky). Stejně tak ale může vést po běžné turisticky značené trase, na níž je jen v terénu jasně určeno, kde na ní naučná stezka začíná a končí. Nebo nemusí být stezka značena vůbec nijak, což ovšem v případě složitější trasy nedoporučujeme. Obecně řečeno by měla být stezka vyznačena jakkoli, ale hlavně tak, aby na ní nikdo nezabloudil.
O naučnou stezku se obvykle někdo stará, udržuje její trasu, vysekává kopřivy, opravuje chodníky, obnovuje značení, nahrazuje zničené panely.
Neplatí to ale vždy. Problém naučných stezek je v jejich trvanlivosti. Kromě nepříznivého počasí a nedostatku údržby se na nich ve velké míře podepisují (doslova) vandalové. Panely bývají počmárané tagy, zalaminované texty bývají opálené, prořezané nebo potrhané. V extrémních případech si zamindrákovaní jedinci léčí své komplexy cíleným ničením celých panelů – tak dopadla např. naučná stezka Chloumek v Mělníku, na jejíž trase snad nezbyl jediný panel, který by nebyl rozmlácený, rozkopaný, rozřezaný nebo rozštípaný.
I proto se (zatím v malé míře) začalo s budováním stezek, které (po předchozích zkušenostech) už žádné informační panely nemají. Taková stezka je pouze vyznačena v terénu (včetně zastávek), a text je k dispozici v tištěném průvodci, nebo (lépe) ke stažení z internetu. Osobně tento přístup maximálně podporujeme – velkoryse vybavené naučné stezky (nebo dnes tolik propagované cyklostezky) s velkými informačními panely bývají často naprosto zbytečné.
Tak už víte, co je to ta naučná stezka?
Copyright © 2008–2024 Naučnou stezkou.cz | Přístupnost | Mapa webu | RSS