Úvod » Naučné stezky » Královéhradecký kraj » Naučná stezka Babiččino údolí

Naučná stezka Babiččino údolí

Naučná stezka prochází územím národní přírodní památky Babiččino údolí v okolí Ratibořic u České Skalice. Seznámí nás s místy, kde prožila své dětství spisovatelka Božena Němcová a našla zde inspiraci k napsání knihy Babička.

Co vás na stezce čeká?

ratibořický zámek (foto Andrea Šurinová)

Národní přírodní památka Babiččino údolí se rozkládá v povodí řeky Úpy, v úseku mezi Českou Skalicí a obcí Červená Hora, v okrese Náchod, a spadá pod správu CHKO Broumovsko. Předmětem ochrany území je harmonická kulturní krajina se zbytky přirozených porostů. Z přírodního bohatství zde nalezneme lesní a luční společenstva, a údolí rovněž patří např. k nejvýznamnějším místům výskytu měkkýšů u nás – žije jich zde na devadesát druhů.

Samotný název „Babiččino“ údolí pochází již z roku 1878, kdy jej tak poprvé nazval smiřický lékař, spisovatel a novinář Otakar Jedlička (1845–1883). Již v roce 1952 byla zdejší oblast vyhlášena státní přírodní rezervací, později národní přírodní památkou. Zároveň je významnou národní kulturní památkou, jelikož se zde odehrává děj nejznámějšího díla spisovatelky Boženy Němcové – Babičky.

Babiččino údolí (foto Andrea Šurinová)

Naučná stezka nás provede romantickým přírodním údolím, turisticky hojně navštěvovaným zejména díky památkám, které jsou spjaté s rodištěm spisovatelky a dějem románu Babička. Navštívíme Barunčinu školu, staré bělidlo, Viktorčin splav, Ratibořický zámek, Lovecký pavilon nebo Rýzmburský altán, kde se v díle Boženy Němcové setkává babička a děti s paní kněžnou. Na konci aleje od Panského mlýna stojí pod lipami Pomník babičky s vnoučaty. Vytesal jej akademický sochař Otto Gutfreund. Jeho základní kámen byl položen za účasti Aloise Jiráska u příležitosti 100. výročí narození Boženy Němcové.

Na co se můžete těšit?

Babiččnino údolí - Rubrův mlýn (foto Andrea Šurinová)

spisovatelka Božena Němcová
– dívčím jménem Barbora (později si změnila na vlastenecké Božena) Panklová (1820–1862), se narodila ve Vídni jako dcera německého kočího Johanna Pankla a české služebné Antonie Novotné. Dětství prožila v Ratibořicích u České Skalice, kde její rodiče působili ve službách majitelky panství vévodkyně Zaháňské. Čtyři léta pobývala v rodině Panklových jejich babička Magdaléna Novotná, která měla na Boženu Němcovou zásadní vliv. V roce 1837 byla Barbora provdána za úředníka Josefa Němce, se kterým měla čtyři děti. Kvůli manželovu zaměstnání se rodina často stěhovala. Manželství s mnohem starším mužem však nebylo šťastné. V roce 1861 od manžela odešla a pokusila se živit sama pouze ze své literární publicistické tvorby a darů od přátel. Na sklonku života ji těžká nemoc donutila kvůli finančním těžkostem vrátit se zpět k manželovi. Zemřela 20. ledna 1862 v Praze, místo jejího posledního odpočinku nalezneme na Vyšehradě. Mezi její nejznámější dílo patří Babička, popisující život venkovských lidí, které psala v nejsmutnější době svého života, po smrti svého syna Hynka.
staré bělidlo
– roubená chalupa č. p. 7, postavená v roce 1797 mlynářem Antonínem Ruderem, který ho později prodal náchodské vrchnosti. Noví majitelé nechali k budově přistavit jednopatrový kamenný objekt sloužící jako panská prádelna. V dnešním starém bělidle, kam nás naučná stezka zavede, rodina Boženy Němcové – Panklovi – nikdy nebydleli. Spisovatelka zde pobývala pouze jedenkrát v létě roku 1844 se svými dětmi. Původní staré bělidlo, v němž Božena Němcová prožila své dětství, stávalo u starého zámeckého skleníku. V roce 1830 ho nechala vévodkyně Kateřina Zaháňská zbořit. Panklovi náhradou získali vlhký sklepní byt o dvou místnostech. Babička se s nimi do nového bydliště již nepřestěhovala. Kvůli sporům s matkou Němcové odešla bydlet ke své mladší dceři.
Barunčina škola
– dřevěná budova pod náměstím v České Skalici. V době, kdy ji navštěvovala Barbora Panklová, byla dvoutřídní. Dnes je v objektu zpřístupněna vzorově vybavená škola dle povídky Boženy Němcové Pan učitel.
Muzeum Boženy Němcové
– nachází se v bývalém Steidlerově hostinci U Bílého (Českého) lva, centru slavností jiřinek, které se zde poprvé konaly roku 1837 (jednalo se o každoroční výstavu jiřinek, kde byli oceněni nejlepší pěstitelé, zakončenou plesem). Do expozice Muzea Boženy Němcové patří také Textilní muzeum TIBA a pozůstatky středověké tvrze, na níž se každoročně konají výstavy jiřin.
Lovecký pavilón
– empírová stavba z roku 1800 se nachází na severním konci bažantnice. V jeho blízkosti stojí mohutné dřeviny: ořešák černý, dub letní a vzácný jehličnatý strom – metasekvoj čínská.
Ratibořický zámek
– barokní zámeček si v 18. století nechal postavit kníže Lorenzo z Piccolomini. V 19. století jej noví majitelé přebudovali na empírové sídlo. Zámecký park ve tvaru elipsy vznikl díky vévodkyni Zaháňské. Na severním a jižním okraji přechází plynule do volného lesního porostu. V parku roste značné množství různodruhých dřevin. Z exotických druhů zde najdeme např. jasan americký, liliovník tulipánokvětý, nahovětvec dvoudomý, borovice vejmutovka, jedlovec kanadský nebo sazaník květnatý. Roku 1972 prošel park celkovou rekonstrukcí v duchu původní koncepce.

Základní údaje o stezce

informační panel naučné stezky Babiččino údolí (foto Andrea Šurinová)

Naučná stezka začíná u Barunčiny školy v České Skalici, vede podél řeky Úpy do Ratibořic, dále pak na Rýzmburk, kde končí. Její trasa měří 7,5 km a má celkem 25 zastavení, z toho 18 informačních panelů a 7 zastavení zaměřených literárně a přírodovědně (web Muzea Boženy Němcové uvádí 24 zastávek na 7kilometrové trase.).

Stezku můžeme navštívit v turistické sezóně, každoročně od května do října.

V současné době jako tištěný průvodcovský text slouží pravděpodobně informační leták Naučná stezka Babiččino údolí (vydala Společnost pro záchranu Babiččina údolí v roce 2000), který stručně popisuje jednotlivá zastavení.

Autoři a historie stezky

  • naučná stezka vede údolím od roku 1981

Externí odkazy a zdroje

Základní údaje o naučné stezce

Zařazení:
Královéhradecký kraj, Naučné stezky, okres Náchod
Tématické zařazení:
, , , , , , , , , , ,
Vložit komentářNejnovější příspěvky…

Jarní bavlněné čepice

Poslední komentáře

  • marie u článku Přírodní poznávací stezka Jezerní slať: Dobrý den,všem návštěvníkům vřele doporučuji,je to nádhera,Kvilda,Horsk á Kvilda Modrava,Kašperky prostě Šumava je překrásná zdraví Marie z Českého Krumlova
  • Ondřej u článku Medvědí stezka: Ahoj, co se týče punktu Perník, je to opravdu zvláštní, na mapě je vrchol skutečně jinde, ale trasa vede přes skalní masiv, kde je Perník označen značkou a dle GPS na tom místě mám naměřenou nadmořskou výškou 1049 metrů....
  • Vera Lackova u článku Nová naučná stezka Okolí Morávky ve Skalici u Frýdku-Místku: Dobry den shanim 3.mesicni brigádu uklid chatek -RS a nebo jako pomoc. sila u mycky. Jsem sikovna a je mi 56 let a jsem z Frydku-Mistku. Jezdim po brigádách. Tel.77 4184101...
  • Petr "Pavouk" Hajner u článku Medvědí stezka: Dobrý den, v popisu trasy, tak jako na mnohých mapách, je mylně uvedeno, že trasa vede i přes vrchol Perník. To ale už odhadem (podle stavu původní trasy) 10 až 15 let není pravda. Trasa prochází přibližně 200...
  • JanaMorová u článku Medvědí stezka: Absolvovala jsem Medvědí stezku s kamarádkou minulý rok v září z Ovesné do Stožce a vzhledem k tomu,že je nám 82 a 75 roků,bylo to pro nás velmi náročné.Nechodíme tak rychle jako mladí,trvalo nám to s přestávkami 10...

RSS Co se píše jinde: Stezky.info

Odkazy

stezky.info

Fototuristika.cz

infopanely.cz

Archiv


Vyhledávání

VyhledáváníCopyright © 2008–2012 Naučnou stezkou.cz | Přístupnost | Mapa webu | RSS | Používáme Wordpress