Úvod » Naučné stezky » Olomoucký kraj » okres Jeseník » Latzelova stezka krasem Rychlebských hor

Latzelova stezka krasem Rychlebských hor

3. zastavení Latzelovy stezky krasem Rychlebských horLatzelova stezka krasem Rychlebských hor, jak zní její celý název, vznikla v roce 2010 za účelem přiblížit návštěvníkům Rychlebských hor méně známé, avšak o to více zajímavější fenomény Rychlebských hor.

Z přírodních zajímavostí je to především krasové prostředí vápencových výskytů v okolí obcí Vápenná, Lipová-lázně a Horní Lipová. Na informačních tabulích je moderními metodami ukázáno, co to vlastně kras je, jak a kde vzniká, jak se dříve těžil vápenec, jak ovlivnil výskyt vápence v tomto kraji způsob života lidí a jaký byl život dělníků ve vápence 19. století. Návštěvníci zde například naleznou občasné potoky, kde se voda ztrácí do podzemí a několik stovek metrů dál opět vyvěrá na povrch.

Průvodcem po stezce je Anton Cajetan Latzel. Rodina Latzelů se významně podílela na hospodářském rozmachu Rychlebska v druhé polovině 19. století. Navíc Latzelové svou činností přímo ovlivnili dnešní podobu okolí obce Vápenné. Sám Anton Cajetan Latzel byl průkopníkem nové techniky zpracování kamene. V roce 1869 postavil ve Vápenné první kruhovou pec na pálení vápna ve Slezsku. Díky Latzelovi tak vápenný průmysl doznal nebývalého rozmachu ve slezském regionu. Latzel byl neobyčejná osobnost, vydával například i vlastní peníze. V době krize vyplácel svým zaměstnancům část výplaty ve své měně a za tyto peníze si v jeho koloniálu mohli kupovat potraviny, kterých byl jinak nedostatek. A to se lidé dozví právě z naučné stezky.

Na stezce je celkem 8 informačních tabulí a je dlouhá necelých devět kilometrů s převýšením 300 metrů. Začátek je v obci Vápenná u vlakového nádraží. Dále stezka pokračuje přes Polku, Lesní Čtvrť, Ztracené údolí, sedlo pod Kopřivným vrchem až do Horní Lipové, kde je možné opět nasednout na spoj Českých drah, nebo autobus. Stezku tak lze, kromě jiných dopravních prostředků, navštívit použitím pouze vlakové dopravy, což ze stezky dělá zajímavý tip pro jednodenní výlet.

Zastavení naučné stezky

1. Anton Cajetan Latzel a jeho rod
– Kořeny rodu Latzelů. Latzelova rodina. Latzelův dům. Život a dílo Antona C. Latzela. Dnešní upomínky na rod Antona C. Latzela.
2. Historie obce Vápenná
– Jak to bylo s názvem obce a jejími prvními obyvateli? Zajímavá data z historie Vápenné. Pohlednice našich prababiček. Pověst o švédském vojákovi.
3. Historie vápenictví ve Vápenné
– Počátky vápenictví ve Vápenné. Rozmach vápenky Latzel. Ženy ve vápenictví. Kolik vápence se ve Vápenné těžilo?
4. Polka a její podzemní vody
– Tajemství Ztraceného potoka. Ze zápisníku doc. Panoše. Jak se stopuje voda v podzemí jeskyně a utajené podzemní chodby v okolí Polky.
5. Lesy v okolí Vápenné od počátku průmyslové éry do dneška
– Historie hospodaření v lesích. Smrčiny a bučiny v okolí Vápenné. Z rostlinné říše Rychlebských hor. Plavení dříví. Carl Franz Trampusch.
6. Ztracené vody Lesní Čtvrti
– Tajemství mizejících vod. Zranitelnost podzemní vody. Nepřístupné jeskyně ve Ztraceném údolí.
7. Podzemní tajemství Rychlebských hor
– Co je to kras a jak vzniká? Co vše je v jeskyni k vidění? Vývoj krasu Rychlebských hor. Jeskyně Rychlebských hor. Tajemní obyvatelé jeskyní.
8. Geologie vápencových výskytů
– Je sudetský zlom i dnes aktivní? Zajímavosti o vápenci. Mramory z okolí Vápenné a Lipové. Mineralogické perličky z vápencových lomů.

Základní údaje o naučné stezce

Zařazení:
Naučné stezky, okres Jeseník, Olomoucký kraj
Tématické zařazení:
,

Externí odkazy a zdroje

Vložit komentářNejnovější příspěvky…

Jarní bavlněné čepice

Poslední komentáře

  • marie u článku Přírodní poznávací stezka Jezerní slať: Dobrý den,všem návštěvníkům vřele doporučuji,je to nádhera,Kvilda,Horsk á Kvilda Modrava,Kašperky prostě Šumava je překrásná zdraví Marie z Českého Krumlova
  • Ondřej u článku Medvědí stezka: Ahoj, co se týče punktu Perník, je to opravdu zvláštní, na mapě je vrchol skutečně jinde, ale trasa vede přes skalní masiv, kde je Perník označen značkou a dle GPS na tom místě mám naměřenou nadmořskou výškou 1049 metrů....
  • Vera Lackova u článku Nová naučná stezka Okolí Morávky ve Skalici u Frýdku-Místku: Dobry den shanim 3.mesicni brigádu uklid chatek -RS a nebo jako pomoc. sila u mycky. Jsem sikovna a je mi 56 let a jsem z Frydku-Mistku. Jezdim po brigádách. Tel.77 4184101...
  • Petr "Pavouk" Hajner u článku Medvědí stezka: Dobrý den, v popisu trasy, tak jako na mnohých mapách, je mylně uvedeno, že trasa vede i přes vrchol Perník. To ale už odhadem (podle stavu původní trasy) 10 až 15 let není pravda. Trasa prochází přibližně 200...
  • JanaMorová u článku Medvědí stezka: Absolvovala jsem Medvědí stezku s kamarádkou minulý rok v září z Ovesné do Stožce a vzhledem k tomu,že je nám 82 a 75 roků,bylo to pro nás velmi náročné.Nechodíme tak rychle jako mladí,trvalo nám to s přestávkami 10...

RSS Co se píše jinde: Stezky.info

Odkazy

stezky.info

Fototuristika.cz

infopanely.cz

Archiv


Vyhledávání

VyhledáváníCopyright © 2008–2012 Naučnou stezkou.cz | Přístupnost | Mapa webu | RSS | Používáme Wordpress